Zapraszamy do odwiedzenia wystawy „wySNUTE nici”


Zapraszamy do odwiedzenia wystawy „wySNUTE nici”

Oferta Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie została rozszerzona o możliwość zwiedzania nowej wystawy. W miniony piątek 14 grudnia 2018 odbyło się otwarcie ekspozycji pn. „wySNUTE nici”, która prezentuje proces technologiczny zachodzący na oddziale przygotowawczym tkalni żyrardowskich zakładów lniarskich.

Na wystawie zostały zaprezentowane eksponaty związane z procesem pośrednim zachodzącym między przędzeniem a tkaniem, dotyczące przygotowania osnowy i wątku, tzw. półfabrykatów. Są to głównie wielkoformatowe maszyny poprzemysłowe, które służyły w produkcji od lat 70. XX wieku do czasu zlikwidowania fabryki w 1999 roku. Głównym eksponatem zaprezentowanym na wystawie jest snowadło taśmowe, na ramie którego zawieszono ponad 500 szpul z kolorową przędzą lnianą, która ułożona pasami tworzy barwy flagi Miasta Żyrardowa. Aranżację dopełnia instalacja artystyczna wykonana z przędzy lnianej, a także podświetlone fragmenty maszyn, ukazujące ich wnętrze. Ponadto w jednej z nich, klejarce osnów, zamontowano monitory wyświetlające animacje przedstawiające ruszające się fragmenty urządzenia.

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Pan Jacek Czubak – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa, który po przywitaniu gości oficjalnie przeciął wstęgę, a następnie przedstawił kilka informacji nt. ekspozycji. Odwiedzający mieli możliwość zwiedzić nową wystawę z przewodnikiem, a także zapoznać się z wydanymi folderami oraz przewodnikami po wystawie. Otwarciu towarzyszył drobny poczęstunek.

Jedną z najciekawszych atrakcji zaprezentowanych na wystawie okazała się wystawa fotografii archiwalnych pochodzących z lat 1910-1913 oraz z albumu wydanego w 2008 roku pt. „Ostatnia zmiana” autorstwa Jana Myszkowskiego, które przedstawiają pracowników oddziału przygotowawczego tkalni w ostatnich latach funkcjonowania firmy Żyrardów. Fabryka Lnu Sp. z o.o. Wielkoformatowe zdjęcia zostały zawieszone na dwóch urządzeniach, dawnych wieszakach, na których wieszano wały osnowowe z nawiniętą przędzą, gotową do tkania.

Natomiast najmłodszych gości najbardziej zainteresowała strefa ciekawostek, usytuowana w końcowej części hali wystawowej. W zakamarkach maszyn stworzono przestrzeń angażującą do aktywnego poznawania historii miejsca, gdzie poprzez poruszenie odpowiednich elementów mechanizmu odsłaniają się interesuje informacje związane z merytoryczną stroną wystawy.

Wystawę można zwiedzać bezpłatnie w godzinach funkcjonowania Muzeum Lniarstwa. Dodatkowo dla osób niedowidzących oraz niewidomych przygotowano do odsłuchu treści merytoryczne nt. wystawy oraz przewodniki wydrukowane w czarnodruku i jęz. Braille’a.

Wystawa została dofinansowana w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Poniżej przedstawiamy krótką fotorelację z otwarcia.