Strajk Szpularek

Strajk Szpularek

W celu upamiętnienia jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Żyrardowa, Strajku Szpularek z 1883 roku, lokalne Stowarzyszenie Fabryka Feniksa przygotowuje od kilku lat inscenizacje nawiązujące do tego historycznego zrywu. Mają one na celu przenieść turystów i mieszkańców Żyrardowa chociaż na kilka chwil w sceneria XIX-go wieku. Inscenizacje odbywały się od 2004 roku w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Żyrardowie. Wśród paradujących podczas strajku, przebranych w historyczne stroje uczestników, znaleźć można robotników wykrzykujących m.in. takie hasła jak „precz z caratem”, ujarzmiających ich kozaków na koniach, a także wojsko carskie. Dodatkowo strzały z oryginalnej broni, zapach prochu oraz „śmiertelne ofiary”…

Inscenizacja historyczna Strajk Szpularek z 1883 roku to wydarzenie nierozerwalnie związane z dziedzictwem miasta, które z roku na rok zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. W 2011 roku obchody przybrały formę happeningu, powiązanego z iluminacją hal fabrycznych i maszyn przędzalniczych, smakami XIX-wiecznego Żyrardowa oraz multimedialnym projektem „HandLand”, łączącego historię z teraźniejszością przy nastrojowej muzyce saksofonowej.

Natomiast w 2013 roku z okazji obchodów 130. rocznicy wybuchu strajku Stowarzyszenie Fabryka Feniksa wyprodukowała kilkudziesięciominutowy film pt. Strajk Szpularek – Historia Prawdziwa.