Wystawa plenerowa “Ostatnia zmiana” już otwarta!

Industrialna przestrzeń Muzeum Lniarstwa w ostatnim czasie powiększyła się o dodatkową strefę ekspozycyjną. Wyjątkową, bo w plenerze i na tle zabytkowej architektury żyrardowskiego Bielnika. Dziś turyści odwiedzający naszą placówkę mają okazję oglądać również jedyny istniejący reportaż fotograficzny prezentujący tytułową “ostatnią zmianę” w Fabryce Lnu.

26 lipca br. podczas BIELnika po robocie, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa – Jacek Czubak dokonał oficjalnego otwarcia pierwszej w historii Muzeum wystawy plenerowej. Fotoreportaż autorstwa Jana Myszkowskiego to 72 zdjęcia tworzące album “Ostatnia zmiana”. 23 czarno-białe kadry tworzące naszą wystawę plenerową prezentują pracowników żyrardowskiego zakładu podczas ich ostatniej zmiany. Zdjęcia wykonane zostały w 2008 roku w Fabryce Lnu, która po upadku Zakładów Lniarskich kontynuowała tradycje miejskie do 2012 roku.

“To portrety robotników, którzy stali się naocznymi świadkami historii upadku żyrardowskiej tradycji lniarskiej. To zmęczone twarze, nieśmiały uśmiech oraz oczy pełne obaw. To osoby, które utraciły to co najważniejsze dla nich samych, dla nas, dla Żyrardowa…” – mówi Jan Myszkowski, autor fotoreportażu.

Wystawa otwarta będzie do końca sezonu letniego (koniec października). Organizacja tego przedsięwzięcia to pierwszy krok do pełnej realizacji naszego nowego projektu. Kolejnym będzie wydanie książki wspomnieniowej, która powstanie na podstawie oryginalnych starych listów, dokumentówi i fotografii jeszcze w tym roku.

Wystawa powstała w ramach projektu “Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika – projekt wystawienniczo-wspomnieniowy upamiętniający dawnych pracowników Zakładów Lniarskich w Żyrardowie” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.