Wspólnymi siłami „utkali niepodległą”


Wspólnymi siłami „utkali niepodległą”

W minioną sobotę 13 października w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie znów można było usłyszeć głos strajkujących Szpularek. Inscenizacja historyczna połączona z wyszywaniem złotą nicią wolności napisu „niepodległa” na wielkoformatowej biało-czerwonej fladze okazały się świetnym pomysłem na połączenie obchodów 135. rocznicy strajku pracowników dawnej fabryki lnu oraz 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W sobotę 13 października 2018 roku w postindustrialnych halach dawnych Zakładów Lniarskich odbyła się kolejna już odsłona inscenizacji historycznej organizowanej co roku przez Stowarzyszenie Fabryka Feniksa. Prócz samego przedstawienia przebiegu Strajku Szpularek z kwietnia 1883 roku na wszystkich odwiedzających Muzeum Lniarstwa czekały atrakcje zapewnione w ramach odtworzonej XIX wiecznej osady fabrycznej, która miała na celu zaprezentowanie życia i zwyczajów mieszkańców ówczesnego Żyrardowa.

Do XIX wiecznej osady można było dostać się otrzymując jednorazową przepustkę od wartowników. Po przekroczeniu bramy Muzeum każdy turysta nagle przenosił się w czasie.  W zabytkowej przestrzeni czekała Karczma „Pod trzema murzynami”, a w niej podpiwek, kawa zbożowa i kompot, obok stoiska z warzywami, mięsem, chlebem i tkaninami, zagroda ze zwierzętami i stanowiska rękodzielnicze. Na zewnątrz kuchnia polowa przyciągała wspaniałymi zapachami. Aby kupić coś do jedzenia należało wymienić w kantorze złotówki na „ruble”, bo taka waluta obowiązywała w ówczesnym Żyrardowie podczas zaboru rosyjskiego. Cała procedura wymiany „waluty” wzbudziła ogromne zaskoczenie wśród odwiedzających i spotkała się z pozytywnym odbiorem. Przez cały dzień w osadzie było gwarno i wesoło. Na scenie grała orkiestra, lecz tuż przed samym wybuchem strajku rozbrzmiały rewolucyjne pieśni w wykonaniu Chóru Warszawianka.

Mieszkańcy Żyrardowa oraz inni odwiedzający tego dnia Muzeum Lniarstwa mieli okazję nie tylko uczestniczyć w przygotowanej inscenizacji, która z roku na rok przyciąga coraz więcej widzów, wzrusza i zachwyca. Tym razem wspólnymi siłami złotą nicią na wielkoformatowej lnianej fladze Polski wyszyli napis „niepodległa”, a następnie przenieśli flagę w uroczystym korowodzie na plac Jana Pawła II.

Strajk Szpularek to dla Żyrardowian niezwykle ważne wydarzenie w lokalnej historii. Żyrardowski strajk robotników uznawany jest za pierwsze i największe w Królestwie Polskim starcie zbrojne z wojskiem carskim po powstaniu styczniowym i jedno z pierwszych na świecie zapoczątkowane przez kobiety. Kwietniowe zamieszki z 1883 roku, mimo, że były krwawo tłumione, zakończyły się zwycięstwem żyrardowskich robotników.

Kolejna odsłona inscenizacji historycznej przyciągnęła blisko pół tysiąca widzów, a ponad sto osób czynnie uczestniczyło w wydarzeniu wcielając się w rolę mieszkańców XIX wiecznej osady fabrycznej. Projekt inscenizacji historycznej Strajk Szpularek został dofinansowany ze środków Województwa Mazowieckiego.

Wydarzenia odbywające się na terenie Muzeum Lniarstwa zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.