W Muzeum Lniarstwa ruszają zapisy na warsztaty „Być jak… mistrz”


W Muzeum Lniarstwa ruszają zapisy na warsztaty „Być jak… mistrz”

Serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu warsztatów pn. „Być jak… mistrz”, które rozpoczną się w naszym Muzeum już pod koniec czerwca br. Jeżeli interesujesz się dziedzictwem poprzemysłowym Żyrardowa, lubisz klimat industrialnych hal oddający charakter dawnej fabryki lnu oraz chcesz zapoznać się z tajnikami pracy mistrza, nawlekacza i tkaczki, czyli zawodów wykonywanych przez dawnych pracowników tkalni, ten projekt jest właśnie dla Ciebie!

„Być jak… mistrz” to cykl warsztatów ukierunkowanych na zachowanie żyrardowskiej tradycji jako dawnego ośrodka przemysłu lniarskiego. W pofabrycznych murach naszego Muzeum zostaną poprowadzone następujące zajęcia:

– wykład z zakresu tkactwa pt. „Poznaj tajniki pracy na tkalni”

– warsztaty „Być jak mistrz”, podczas których uczestnicy nabędą praktyczne umiejętności z zakresu przygotowania krosna tkackiego od strony mechanicznej

– warsztaty „Być jak nawlekacz”, gdzie uczestnicy nauczą się nawlekać osnowę przez elementy krosna tj. nicielnice i płochę

– warsztaty „Być jak tkaczka”, podczas których zostanie przekazana wiedza praktyczna nt. przygotowania przędzy do tkania oraz zasady uruchamiania krosna tkackiego i prowadzenia produkcji.

Ze względu na charakter warsztatów „Być jak…” serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszej kolejności w wykładzie poprzedzającym zajęcia praktyczne, w ramach którego zostanie przekazana wiedza teoretyczna nt. tkalni, procesów produkcji wyrobów lnianych, a także maszyn oddziału przygotowawczego i krosien tkackich. Podczas wykładu planowana jest również projekcja filmów oraz konkurs z nagrodami.

Udział jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Na każde z wyżej wymienionych warsztatów praktycznych zostanie zakwalifikowanych po 5 osób. Natomiast wykład zaplanowany jest dla grupy 15 osobowej. Zgłoszenia można nadsyłać mailowo (biuro@muzeumlniarstwa.pl) lub telefonicznie (tel. 731 318 800) w terminie do 24 czerwca 2019 r.

Szczegółowy program:

29 czerwca | start godz. 11:00 | Poznaj tajniki pracy na tkalni – wykład z zakresu tkactwa

30 czerwca | start godz. 11:00 | Być jak nawlekacz

06 lipca | 13 lipca | 20 lipca | start godz. 11:00 | Być jak mistrz

07 lipca | 14 lipca | 21 lipca | 28 lipca | start godz. 11:00 | Być jak tkaczka

Kolejnym z cyklu zajęć są pokazowe warsztaty z tkania na krośnie mechanicznym, które rozpoczną się w sierpniu i będą odbywać się w każdy sierpniowy piątek w godz. 10:00-15:00 oraz w sierpniowe i wrześniowe weekendy w godz. 11:00-18:00. Będą one miały charakter otwartych warsztatów, stąd skierowane będą do wszystkich turystów odwiedzających nasze Muzeum. Ostatnim cyklem projektu będą warsztaty „Być jak szwaczka”, które zostaną zorganizowane we wrześniu. O zapisach na zajęcia poinformujemy na początku września br.

Projekt „Być jak… mistrz – historia zaklęta w ginących zawodach pracowników dawnej żyrardowskiej fabryki lnu”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

 

Do pobrania:

Regulamin uczestniczenia w warsztatach