“Tkamy” niepodległą


“Tkamy” niepodległą

100 kilometrów nici, 100 igieł, 100 mieszkańców jednocześnie wyszywających, prawie 100 metrów kwadratowych biało – czerwonej lnianej flagi, a na niej napis „niepodległa”. 13 października 2018 r. przy Muzeum Lniarstwa złotą nicią wolności żyrardowskie szpularki „utkają niepodległą”. Tak żyrardowianie uczczą jednocześnie 135. rocznicę wybuchu strajku żyrardowskich robotników oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przed nami kolejna rocznica wybuchu strajku szpularek, jednego z najważniejszych wydarzeń zapisanych na kartach historii Mazowsza. Strajk Szpularek uznawany jest za pierwsze i największe w Królestwie Polskim starcie zbrojne z wojskiem carskim po powstaniu styczniowym i jedno z pierwszych na świecie zapoczątkowane przez kobiety. Kwietniowe zamieszki z 1883 roku, mimo, że były krwawo tłumione, zakończyły się zwycięstwem żyrardowskich robotników.

13 października 2018 roku na poprzemysłowym terenie zabytkowego żyrardowskiego Bielnika odbędzie się długo wyczekiwane wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Fabryka Feniksa. Tym razem przybierze nową, odmienną formę. Oprócz samej inscenizacji zostaną również odtworzone fragmenty XIX-wiecznej osady fabrycznej, a wszyscy widzowie będą mogli podejrzeć jak wyglądało życie w dawnym Żyrardowie. Co najważniejsze mieszkańcy miasta będą mieli okazję uczestniczyć również w zorganizowanym happeningu i wspólnymi siłami wyszyć złotą nicią na wielkoformatowej lnianej fladze Polski napis „niepodległa”. Żyrardowskie szpularki są dla miasta i jego mieszkańców symbolem patriotyzmu i walki o wolność. 135 lat temu odeszły od maszyn na znak protestu, by walczyć o własną „niepodległość”, czyli o lepsze warunki pracy i lepszy byt dla siebie i swoich dzieci. Ich postawa jest dziś wzorem do naśladowania.

Wydarzenia odbywające się na terenie postindustrialnej przestrzeni dawnych Zakładów Lniarskich mają na celu połączenie dwóch niezwykle ważnych historycznych zdarzeń, których wyjątkowa rocznica przypada na rok 2018. Kolejna odsłona historycznej inscenizacji Strajku Szpularek połączona z happeningiem wyszywania napisu „niepodległa” znajdzie swój finał na placu Jana Pawła II, gdzie biało-czerwona flaga zostanie przeniesiona w uroczystym korowodzie przez mieszkańców Żyrardowa.

Całe wydarzenie zostało objęte narodowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W programie:

10:00 – 16:00 – “tkanie” napisu niepodległa na lnianej fladze Polski
12:00 – 16:00 – XIX-wieczna osada fabryczna
16:00 – 16:15 – inscenizacja Strajku Szpularek
16:15 – 17:00 – przeniesienie flagi na Plac Jana Pawła II

Link do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/174431246801996/