Sitodruk w Fabryce Lnu


Sitodruk w Fabryce Lnu

Historia sitodruku w żyrardowskiej Fabryce Lnu sięga lat 60-tych XX wieku. Rozwój tej niezwykłej metody druku w przemyśle włókienniczym na przestrzeni lat został rozpowszechniony i zmechanizowany, dzięki czemu metoda ta okazała się być bardzo wydajna w produkcji kolorowych nadruków na lnianych, fabrycznych wyrobach – obrusach, serwetkach i gotowych tkaninach.

Kontynuując tradycje największego niegdyś ośrodka włókienniczego w Europie, Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego zdobyła zewnętrzne środki na realizację w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie oferty lekcji muzealnej poświęconej technice druku sitowego. Choć dziś stosuje się ją bardzo rzadko, głównie do wykonywania prostych nadruków na tekstyliach, dawniej metoda ta była obok haftu jedną z najpopularniejszych technik zdobienia tkanin.

We względu na obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19, miłośnicy lokalnej historii będę mieli możliwość skorzystania z lekcji muzealne w formie on-line. W ramach projektu powstał również tutorial przedstawiający ręczny proces druku w trzech kolorach. Lekcja muzealna zaprezentowana w tradycyjnej firmie, połączona ze zwiedzaniem wystawy „Tkane sita” oraz szczegółową prezentacją niniejszego procesu dostępna będzie dla odwiedzających w chwili zniesienia obostrzeń. O możliwości przeprowadzenia lekcji muzealnej dla grupy zorganizowanej prosimy dowiadywać się w recepcji Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, bądź telefonicznie lub mailowo (tel. 793 134 703, e-mail: rezerwacje@muzeumlniarstwa.pl)

Projekt pt. „SITOdruk, stworzenie produktu turystycznego w oparciu o dziedzictwo wzornictwa przemysłowego Zakładów Lniarskich w Żyrardowie” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie turystyki i krajoznawstwa.