Niezwykły prezent od Muzeum Lniarstwa z okazji Dnia Babci i Dziadka


Niezwykły prezent od Muzeum Lniarstwa z okazji Dnia Babci i Dziadka

Są takie dni w zimowym i chłodnym styczniu, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu – to Dzień Babci i Dziadka. Właśnie z tej okazji w miniony poniedziałek pracownicy Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda przygotowali smaczną niespodziankę dla mieszkańców Żyrardowa, którzy obchodzili swoje święto.

21 i 22 stycznia to szczególna data dla naszych dziadków. W szaleńczym trybie życia znajdujemy czas, by złożyć im najlepsze życzenia, obdarować drobnym upominkiem i podziękować za pomoc, wsparcie i cenne życiowe rady, którymi przez wiele lat dzieli się z nami. Korzystając z okazji, żyrardowskie Muzeum Lniarstwa zainicjowało akcję, podczas której wspólnie świętowano Dzień Babci i Dziadka.

W poniedziałek na ulicach miasta można było spotkać pracowników placówki przebranych w barwne stroje żyrardowskich Szpularek, które wręczały babciom i dziadkom pyszne chlebki witalne z siemieniem lnianym.

Ta niezwykła akcja wywołała uśmiech na twarzach wielu osób. Była radość, zaskoczenie, a nawet łzy wzruszenia i ciepłe słowa wdzięczności za ten miły gest. Niektórzy byli zdziwieni, nie wszyscy od razu zrozumieli przekaz. Bo jak to? Jednak ktoś pamiętał! Podczas składania najszczerszych życzeń pracownicy Muzeum mieli możliwość wysłuchać wielu wspomnień i osobistych historii pełnych emocji, związanych z miastem i Fabryką Lnu. To przecież nasi dziadkowie pracowali przez lata w Zakładach Lniarskich tworząc historię miasta.

Zwieńczeniem poniedziałkowej akcji były odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Żyrardowie, gdzie pracownicy Muzeum przekazali pyszne chlebki podopiecznym placówki.

Musimy doceniać innych, zwłaszcza nasze babcie i dziadków. Bez nich nie byłoby nas. To właśnie oni tworzyli naszą historię, dzieje miasta oraz dziedzictwo jakim były Zakłady Lniarskie. Dlatego nasz wielopokoleniowy dialog trwa, a Muzeum Lniarstwa jest nicią łącząca przeszłość z teraźniejszością: wczoraj, dziś i jutro! – tłumaczy Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.