Lniane kreacje na wybiegu


Lniane kreacje na wybiegu

“Zostań projektantem mody! Zaprojektuj lnianą konfekcję odzieżową” – nie, to nie hasło reklamowe, a myśl przewodnia, która towarzyszyła uczestniczkom letnich warsztatów projektowania i szycia! Po 15 tygodniach intensywnej pracy nad kolekcją, nadszedł czas na podsumowanie projektu. 

Dziesięć zdolnych kobiet – mieszkanek Żyrardowa i okolic spotykało się w Muzeum Lniarstwa w każdy poniedziałek przez blisko 4 miesiące, by szlifować swoje umiejętności w zakresie projektowania ubioru. Pod czujnym okiem instruktorki, panie poznały na wylot obsługę fabrycznych maszyn do szycia, dowiedziały się, jak prawidłowo stworzyć wykrój bluzki, sukienki, czy płaszcza, by ostatecznie stać się prawdziwymi kreatorkami mody lnianej.

Głównym założeniem warsztatów było stworzenie wspólnej kolekcji, której spójnym elementem byłby oczywiście LEN. Uczestniczki zajęć własnoręcznie zaprojektowały i uszyły oryginalne suknie, eleganckie kostiumy, żakardowe spódnice i delikatne bluzki tworzące przepiękną konfekcję odzieżową.

Autorki projektów podsumują przedsięwzięcie w niekonwencjonalny sposób. Już 26 października najdłuższa w Polsce drukarka sitodrukowa będąca jednym z eksponatów Muzeum Lniarstwa zmieni się w profesjonalny wybieg dla modelek, w rolę których wcielą się uczestniczki „Lnianych kreacji”. To kolejne wyzwanie, z którym zmierzą się nasze projektantki. Choć z igłą i nitką radzą sobie już doskonale, zobaczymy jak zaprezentują się na wybiegu!

Oprócz uroczystego pokazu mody, pełną kolekcję odzieży lnianej będzie można zobaczyć w folderze promocyjnym dedykowanym i podsumowującym projekt “Lniane kreacje”. Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.