Lniana manufaktura ruszyła pełną parą!


Lniana manufaktura ruszyła pełną parą!

Kolorowe suknie, długie spódnice, wzorzyste szale, industrialna biżuteria i lniane dodatki to tylko część  kolekcji, nad którą od ponad miesiąca pracują w Muzeum Lniarstwa uczestniczki projektu „Lniane kreacje”. Warsztaty, mimo dużego zaangażowania ze strony kursantów, cieszą się ogromną popularnością. To już półmetek spotkań lecz z pewnością dla wielu dopiero początek wielkiej przygody z projektowaniem i szyciem!

Postindustrialne hale Muzeum Lniarstwa w sezonie wakacyjnym zmieniają się popołudniami w prężnie działającą manufakturę otwartą dla wszystkich miłośników krawiectwa. Warsztaty z cyklu „Lniane kreacje” nie tylko uczą, ale przede wszystkim inspirują szczególnie tych, którzy z igłą i nitką mają styczność nie od dziś. Głównym celem zajęć jest zachowanie tradycji żyrardowskiego przemysłu lniarskiego, bogactwa i wyjątkowości wzornictwa, które pielęgnowano przez lata.

Uczestniczki warsztatów biorą udział w dwóch cyklach zajęciowych: „Projektowanie lnianej konfekcji odzieżowej” oraz „Projektanci lnianych dodatków”. Podczas kursu zainteresowani nabywają umiejętności w zakresie obsługi maszyny do szycia, czy wykańczania tkanin. Powstała w Muzeum strefa skupia się nie tylko na warsztacie i pozyskiwaniu nowych umiejętności, ale przede wszystkim jest doskonałą formą spędzania wolnego czasu. Projekt „Lniane kreacje” to swoistego rodzaju kuźnia talentów i niezwykła przestrzeń kreatywnej pracy twórczej.

Przed kursantkami jeszcze miesiąc intensywnej pracy nad konfekcją odzieżową, której finałem będzie pokaz mody na najdłuższej w Polsce drukarce sitodrukowej, stanowiącej  dziś jeden z eksponatów Muzeum. W roli modelek zobaczymy autorki projektów we własnej osobie.

„Muzeum Lniarstwa to przestrzeń sprzyjająca realizacji projektów edukacyjno-artystycznych. Prowadzone tu zajęcia mają na celu rewitalizować nie tylko przestrzeń, ale i ludzi, odkrywać w nich to co nieodkryte, schowane głęboko, zapomniane. „Lniane kreacje” to projekt wyjątkowy, bo wykonywany w całości, od początku do końca przez nasze kursantki. Rodzi się pomysł, który najpierw zostaje przelany na papier, a następnie na tkaninę. Praca nad stworzeniem oryginalnego stroju w tak krótkim czasie jest trudna, wymaga dużego zaangażowania i mobilizacji, jednak panie biorące udział w zajęciach radzą sobie z tym doskonale” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

W pierwszym cyklu uczestniczki pracują nad spójną kolekcją lnianą, zaś w drugim tworzą szereg oryginalnych dodatków z wykorzystaniem surowca lnianego. Do tej pory udało się przygotować: lnianą biżuterię, torbę, worek, pasek, krawat oraz muchę. To jednak jeszcze nie koniec ich zmagań i ciężkiej pracy nad kolekcją, której efekty zobaczymy już niebawem.

Warsztaty organizowane są w ramach projektu pt. „Lniane kreacje – warsztaty z projektowania i szycia wyrobów lnianych nawiązujące do XIX-wiecznej tradycji poprzemysłowego Żyrardowa”, który został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.