Kolejne dofinansowanie dla Muzeum Lniarstwa

Miło nam poinformować, że Muzeum Lniarstwa po raz kolejny znalazło się w czołówce ministerialnego programu wspierającego działania muzealne. Dzięki pozyskanemu w sierpniu dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, placówka otrzymała dodatkowe środki w wysokości 85 000 zł na przygotowanie wystawy pn. “Wykończone tkaniny”.

Ogromnie cieszy fakt, że jest to już czwarte dofinansowanie zewnętrzne z Programu MKiDN na realizację zadania w naszej placówce. W tym roku Muzeum Lniarstwa konkurowało z ponad 250 innymi placówkami takimi jak: Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Muzeum Niepodległości w Warszawie, zajmując finalnie 10 miejsce na liście rankingowej konkursu.

Wystawa „Wykończone tkaniny” to kolejna ekspozycja, która powstanie w pofabrycznych halach dawnych Zakładów Lniarskich. Będzie ona prezentowała proces technologiczny wykańczania tkanin w fabryce lnu. Jest to ostatni lecz niezwykle ważny etap w produkcji tkanin. Odpowiada przede wszystkim za nadanie im walorów estetycznych, jak również polepszeniu właściwości użytkowych. Głównymi elementami ekspozycji będą wielkogabarytowe maszyny, które wykorzystywano przede wszystkim w procesie uszlachetniania tkanin środkami chemicznymi, poddawano je suszeniu, prasowaniu, kurczeniu, przeprowadzając tym samy ostateczną kontrolę nad jakością wyrobów. Ekspozycja wzbogacona zostanie o dodatkowe elementy świetlne, nagrania głosowe oraz prezentery pozwalające odbiorcy poznać kompleksowo proces wykańczania tkanin. Wystawa zostanie oddana do dyspozycji turystów prawdopodobnie już pod koniec grudnia br.

Projekt “Wykończone tkaniny” został dofinansowany z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.