Kolejne dofinansowanie dla Muzeum Lniarstwa

Sukces wydanego w zeszłym roku pierwszego tomu książki wspomnieniowej „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika” pozwolił na realizację kolejnego projektu aktywizującego byłych pracowników dawnych Zakładów Lniarskich. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w wysokości 36 tys. zł z programu Patriotyzm Jutra, Muzeum Lniarstwa przeprowadzi jeszcze w tym roku szereg działań mających na celu zachowanie pamięci o pracownikach żyrardowskiej fabryki lnu.

Działania Muzeum Lniarstwa ukierunkowane są nie tylko na zachowanie dziedzictwa, historii i włókienniczych tradycji miasta Żyrardowa, ale przede wszystkich podtrzymanie pamięci o byłych pracownikach Zakładów Lniarskich. Dzięki otrzymanej dotacji możliwe będzie wydanie jeszcze w tym roku II tomu książki wspomnieniowej opartej na przeprowadzonych wywiadach z pracownikami żyrardowskiej fabryki lnu, czy też stworzenie muralu upamiętniającego ich wizerunek.

Zeszłoroczny projekt “Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika” okazał się strzałem w dziesiątkę spotykając się z pozytywnym odbiorem nie tylko wśród mieszkańców miasta. Pierwsze w historii wydawnictwo Muzeum Lniarstwa stanowi kompendium wiedzy na temat nieistniejących już Zakładów Lniarskich i warunków pracy w fabryce. To zbiór 21 wartościowych wywiadów opartych na autentycznych wspomnieniach byłych pracowników fabryki lnu.

Niezmiernie cieszy fakt, że Muzeum Lniarstwa jako jedyna placówka w powiecie znalazła się na liście laureatów ogólnopolskiego konkursu prześcigając w rankingu takie instytucje jak: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, czy Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.

Projekt „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika” został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.