III edycja Industrialnej Fabryki Talentów

Zagadnienie projektowania i szycia to nie nowość dla stałych bywalców Muzeum Lniarstwa. Już w czwartek 25 lipca na terenie poprzemysłowych hal dawnych Zakładów Lniarskich rozpoczniemy trzeci cykl warsztatów w ramach Industrialnej Fabryki Talentów. W tym sezonie na miłośników kreatywnego tworzenia czekać będą również zajęcia z designu. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

Industrialna Fabryka Talentów to przestrzeń projektowo-warsztatowa tworzona z myślą o mieszkańcach miasta Żyrardowa. Zajęcia dedykowane są osobom dorosłym posiadającym zdolności manualne, a także dzieciom. Do tej pory z bezpłatnych warsztatów w poprzednich edycjach skorzystało blisko tysiąc osób. Program zajęć podzielony jest na bloki tematyczne dostosowane do zainteresowań odbiorców i uczestników zajęć. Ze względu na duże zainteresowanie, niezbędne są wcześniejsze zapisy.

Projektowanie i szycie odzieży lnianej to dobrze znany wszystkim cykl warsztatów dostępny dla odbiorców w ramach projektu. Pierwsze zajęcia odbędą się już w czwartek 25 lipca. Uczestnicy zajęć nabędą w czasie kursu umiejętności rysunku żurnalowego, wykroju na kalce, fastrygowania, czy wykańczania wyrobów w formie ręcznego malowania, bądź odbijania wzorów metodą sitodruku. Poznają również rodzaje ściegów oraz tajniki obsługi maszyn krawieckich. Podczas ośmiu spotkań uczestnicy pracować będą nad własnoręcznie zaprojektowanym i wykonanym kompletem odzieży lnianej.

Podczas zajęć z Projektowania i szycia lnianych dodatków codziennego użytku, uczestnicy wydarzenia przygotują: poszewkę na poduszkę, kosmetyczkę/portfel, niezbędnik domowy, maskotkę dziecięcą, torbę lnianą, saszetkę/nerkę, biżuterię oraz plecak.  Cykl ten nie wymaga zapisu na wszystkie zajęcia. Warsztaty odbywać się będą w piątki, w godzinach 17:00-19:00.

Tegoroczna Industrialna Fabryka Talentów to również doskonała przestrzeń dla najmłodszych entuzjastów kreatywnej zabawy. Cykl „Młodzi rękodzielnicy” odbywać się będzie w każdą środę w godzinach 17:00-19:00, a podczas zajęć najmłodsi tworzyć będą m.in. kolorowe domki, wełniane gady, łapacze snów, czy worki.

Nowością tegorocznej edycji będzie warsztat pn.: „Industrialny design” skierowany do osób z zacięciem restauratorsko-renowacyjnym, potrafiących stworzyć coś z niczego, wykorzystując przy tym surowce w formie palet, czy starych desek. W ciągu zajęć powstaną półki ścienne, dekoracje ścienne, lampki nocne, zegary ścienne i wieszaki ścienne. Pierwsze zajęcia zostaną zorganizowane 27 lipca.

Osoby zainteresowane udziałem w powyższych warsztatach prosimy o przesłanie zgłoszenia drogą elektroniczną na adres mailowy biuro@muzeumlniarstwa.pl bądź telefonicznie pod numerem 731 318 800 najpóźniej 3 dni przed konkretnym terminem zajęć. Cykl Projektowania i szycia odzieży lnianej wymaga obecności na wszystkich 8 spotkaniach.

Doskonałą informacją dla turystów odwiedzających naszą placówkę będzie również możliwość wzięcia udziału w otwartych pokazowych warsztatach z tkania na krośnie mechanicznym STB. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do czwartku w godzinach funkcjonowania Muzeum Lniarstwa.

Zajęcia tego typu mają na celu aktywizację społeczeństwa, a także kontynuowanie tradycji funkcjonującej niegdyś Fabryki Lnu. Warsztaty w ramach Industrialnej Fabryki Talentów są kolejną atrakcją dla odbiorców działań naszej placówki, które nie tylko uczą kreatywności, ale przede wszystkim edukują. To kolejny krok do zachowania dziedzictwa i lniarskich tradycji Żyrardowa.

Warsztaty zostaną zorganizowane w ramach projektu pn. „Industrialna Fabryka Talentów – podtrzymanie tradycji i dziedzictwa poprzemysłowego żyrardowskich Zakładów Lniarskich wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle”, który został dofinansowany ze środków Województwa Mazowieckiego. Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego pozyskała na ten cel zewnętrzne fundusze w ramach otwartego konkursu ofert w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.