BYĆ JAK… MISTRZ! Nowy cykl spotkań w Muzeum Lniarstwa


BYĆ JAK… MISTRZ! Nowy cykl spotkań w Muzeum Lniarstwa

Drukarz, tkacz, snowacz, nawlekacz, a może wiązacz osnów? Choć nazwy tych zawodów powoli przechodzą do lamusa, w czasach funkcjonowania Zakładów Lniarskich na stanowiskach tych trudniły się tysiące osób. Dzięki zewnętrznemu dofinansowaniu pozyskanemu przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, już od 25 lipca ruszy cykl spotkań edukacyjnych, który przybliży młodszym pokoleniom tajniki ginących zawodów.

Głównym celem projektu „Być jak… mistrz” jest aktywizacja mieszkańców Żyrardowa oraz przekazanie wiedzy i umiejętności na temat obsługi krosien mechanicznych, czy przygotowania maszyn do produkcji. Założenia projektu opierają się przede wszystkim na upamiętnianiu lniarskich tradycji miasta Żyrardowa oraz dziedzictwie Zakładów Lniarstwa. Istotnym elementem niniejszego cyklu jest zaangażowanie dawnych pracowników fabryki, którzy w roli instruktorów przekażą uczestnikom wiedzę, którą nabyć dziś można jedynie w specjalistycznych opracowaniach.

W ramach wydarzenia zorganizowane będą otwarte pokazy tkania na krośnie mechanicznym, dostępne bezpłatnie dla wszystkich osób odwiedzających Muzeum Lniarstwa już od 25 lipca (wt.-pt. w godz. 10:00-15:00, sob.-nd. w godz. 11:00-18:00). Każdy uczestnik pokazów będzie miał możliwość poznać techniczne aspekty związane z produkcją wyrobów lnianych.

Od sierpnia zapraszamy również na cykl zajęć teoretycznych i praktycznych, w ramach których uczestnicy pracować będą nad uruchomieniem zabytkowego krosna mechanicznego STB.

Harmonogram spotkań:

  • wykład „Poznaj tajniki pracy na tkalni” – 8 sierpnia
  • „Być jak mistrz” – 9 sierpnia, 29 sierpnia, 5 września, 12 września | g. 11:00
  • „Być jak nawlekacz” – 23 sierpnia | g. 11:00
  • „Być jak tkaczka” – 16 sierpnia, 30 sierpnia, 6 września | g. 11:00

Osoby zainteresowane uczestnictwem w niniejszych zajęciach zobowiązane są przesłać obowiązkowe zgłoszenie do 3 sierpnia br. na adres mailowy biuro@muzeumlniarstwa.pl lub telefonicznie pod numerem 731 318 800.

To jednak nie koniec pracy nad niniejszym projektem! Już jesienią zapraszamy do udziału w dodatkowych dwóch cyklach zajęć tj. „Być jak szwaczka” oraz „Być jak drukarz”. Uczestnicy niniejszych zajęć nabędą umiejętności w zakresie przygotowania wzoru i szablonu sitodrukowego oraz odbicia go na tkaninie, a także podstawowej obsługi maszyny do szycia, czego efektem będzie uczycie własnej torby lnianej.

Projekt pt. „Być jak… mistrz – historia zaklęta w ginących zawodach pracowników dawnej żyrardowskiej fabryki lnu” został współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.