Wystawa „Tkane Sita”


Wystawa „Tkane Sita”

„Tkane sita” to pierwsza i jedyna w Europie wystawa, która prezentuje proces technologiczny sitodruku – projektowania, tworzenia wielkoformatowych szablonów i odbijania wzorów metodą sitodruku na wyrobach lnianych, produkowanych w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie. Wystawa stanowi jedną z ważniejszych atrakcji w obszarze turystyki poprzemysłowej w Polsce, ściśle nawiązującą do oferty turystycznej Żyrardowa.

Ekspozycję zaaranżowano na przestrzeni ponad 600 m2 w zabytkowej hali dawnej drukarni fabryki lnu, należącej do kompleksu XIX-wiecznej osady fabrycznej w Żyrardowie, uznanej za pomnik historii. To na tym oddziale drukowano i wykańczano tkaniny, nadając im oryginalnego wzornictwa, dzięki którym żyrardowskie wyroby były znane na całym świecie (świadczą o tym liczne nagrody i wyróżnienia zdobywane przez zakłady na międzynarodowych targach i wystawach). System nadruku projektowanego wzornictwa wykorzystywany w zakładach oparty był o technikę sitodruku, polegającą na przetłoczeniu farby drukarskiej przez specjalnie przygotowane matryce – szablony sitodrukowe, które w fabryce lniarskiej były projektowane i tworzone ręcznie.

To właśnie szablony sitodrukowe są głównymi eksponatami zaprezentowanymi na wystawie, które wywołują największe wrażenie na odwiedzających. Muzeum Lniarstwa posiada w swojej kolekcji ponad 600 wielkoformatowych szablonów (o wymiarach około 150x200cm) oraz kilkadziesiąt matryc mniejszego rozmiaru (około 50×70 cm). Część kolekcji, która została wyeksponowana na wystawie, poprzez swoje rozmiary oraz podświetlenie sprawia, że szablony prezentują się niczym obrazy, stwarzając dodatkowo charakterystyczny dla tej przestrzeni klimat industrialny.

Oprócz szablonów, na wystawie zaprezentowano także rysunki i folie projektowe, gotowe wyroby lniane, a także urządzenia i maszyny służące do ich produkcji, w tym najdłuższą w Polsce drukarkę filmową płaską do sitodruku. W przestrzeń wystawienniczą wkomponowano także stół multimedialny, fotografie i wywiady przeprowadzone z dawnymi pracownikami Zakładów Lniarskich, a także strefę warsztatową, w której odwiedzający mają możliwość wykonania własnej odbitki metodą sitodruku. Ponadto aranżację wystawy dopełniono planszami wydrukowanymi na tkaninie lnianej, które opisują poszczególne procesy technologiczne sitodruku, począwszy od projektowania wzoru, poprzez przygotowanie szablonu, kończąc na procesie druku.

Zwiedzanie wystawy „Tkane sita”

wtorek – niedziela

godz. 10:00-15:00

zwiedzanie bezpłatne

Wystawa została dofinansowana w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016 – Dziedzictwo kulturowe – Wspieranie działań muzealnych.