Rusza cykl warsztatów „Lniane kreacje”

Jeżeli chcesz zostać projektantem mody i stworzyć lnianą konfekcję odzieżową zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach, które rozpoczną się już 24 czerwca br. W ramach cyklu „Lniane kreacje” proponujemy dwa rodzaje zajęć: „Projektanci lnianej konfekcji odzieżowej” oraz „Projektanci lnianych dodatków”. Zajęcia skierowane są do osób zainspirowanych poprzemysłową tradycją Żyrardowa, którzy chcieliby w industrialnych przestrzeniach Muzeum stworzyć nową kolekcję lnianą. Zwieńczeniem projektu będzie pokaz mody zaprojektowanych podczas warsztatów wyrobów.

Podczas warsztatów pn. „Projektanci lnianej konfekcji odzieżowej” uczestnicy będą mieli możliwość zaprojektować i uszyć odzież lnianą. Podczas zajęć nabędą umiejętności ze szkicowania, rysunku, wykroju na papierze szarym i materiale lnianym oraz fastrygowania. Zapoznają się również z rodzajami ściegów i obsługą zabytkowych maszyn krawieckich, a także wykańczaniem wyrobów – ręcznym malowaniem i drukowaniem wzorów metodą sitodruku. Efektem warsztatów będzie własnoręcznie przygotowany wyrób od własnego projektu po jego uszycie i wykończenie. Warsztaty będą odbywały się w każdy poniedziałek (start: 24 czerwca) przez 15 tygodni w godzinach 17:00-19:00 i będą skierowane do stałej grupy osób, którzy zdecydują się wziąć udział we wszystkich zajęciach.

Natomiast warsztaty pn. „Projektanci lnianych dodatków” będą odbywały się co wtorek przez 10 tygodni, przy czym na każdych zajęciach uczestnicy będą przygotowywać różne wyroby od projektu po ich wykończenie. Będą to: 02.07. – biżuteria | 09.07. – torba lniana | 16.07. – worek/plecak | 23.07. – pasek ozdobny | 30.07 – krawat/mucha | 06.08. – opaska do włosów | 13.08. – szal | 20.08. – biżuteria | 27.08. – kieszonka/nerka | 03.09. – kopertówka/mała torebka.

Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia na warsztaty należy przesłać do 17 czerwca (w przypadku pierwszego cyklu zajęć dot. odzieży) lub na 5 dni przed planowanym terminem warsztatów (w przypadku drugiego cyklu dot. dodatków) na maila: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 731 318 800

Zajęcia odbędą się w ramach projektu pn. „Lniane kreacje – warsztaty z projektowania i szycia wyrobów lnianych nawiązujące do XIX-wiecznej tradycji poprzemysłowego Żyrardowa”, na który zdobyliśmy zewnętrzne środki finansowe w ramach Programu Patriotyzm Jutra. Jest to ogólnopolski program grantowy realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nadzorowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Projekt „Lniane kreacje” został zakwalifikowany na 22. miejscu z ponad 700 zgłoszonych wniosków i otrzymał dofinansowanie w wysokości 20 tys. zł.

Nie jest to jednak jedyny projekt dofinansowany w tegorocznym programie Patriotyzm Jutra. Muzeum Lniarstwa otrzymało dofinansowanie również na projekt pn. „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika – projekt wystawienniczo-wspomnieniowy upamiętniający dawnych pracowników Zakładów Lniarskich w Żyrardowie”, który rozpoczniemy w czerwcu br. Będzie on dotyczył m.in. przygotowania plenerowej wystawy fotograficznej oraz wydania książki wspomnieniowej. Projekt został zakwalifikowany na 29. miejscu listy rankingowej z dofinansowaniem w wysokości 33,5 tys. zł.

Dzięki zdobytym zewnętrznym funduszom wzbogacimy dotychczasową ofertę Muzeum o nowe atrakcje, które staną się elementem upamiętniającym 190. rocznicę rozpoczęcia budowy Fabryki Wyrobów Lnianych (1829) oraz 20. rocznicę ostatecznego zamknięcia Zakładów Lniarskich (1999).

Do pobrania:

Regulamin udziału w warsztatach „Lniane kreacje”