Przetańcz z nami Sobotę po wypłacie

Cykl wakacyjnych spotkań w Muzeum Lniarstwa dobiega końca. Tańce przy muzyce na żywo, smaki XIX-wiecznej fabryki i wspaniała zabawa w industrialnym klimacie Muzeum Lniarstwa to atrakcje, które czekają na mieszkańców miasta w ostatnią sobotę sierpnia podczas BIELnika po robocie! Na zakończenie sezonu letniego, żyrardowianie powrócą do robotniczych tradycji spędzania wolnego czasu, jednocześnie z przytupem żegnając lato.

Przed nami ostatnie wakacyjne spotkanie z cyklu BIELnik po robocie w tym sezonie. Projekt ogrodu społecznego oferuje lokalnej społeczności szereg ciekawych atrakcji kulturalnych całkowicie bezpłatnie. Mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z naszej sezonowej oferty imprez plenerowych, doskonale bawiąc się przy muzyce na żywo w gronie przyjaciół. Sierpniowa odsłona wydarzenia przybierze jednak nieco inną formę. Tym razem zaprosimy mieszkańców Żyrardowa do udziału w biesiadzie w ramach „Soboty po wypłacie”, której głównym punktem będzie potańcówka na dechach!

Bogaty program, który przygotowaliśmy na sobotnie popołudnie nawiązywać będzie przede wszystkim do tradycyjnych aktywności i metod spędzania wolnego czasu przez pracowników Zakładów Lniarskich. Zabawa przy muzyce na żywo, recital w stylu retro, warsztaty taneczne, czy międzypokoleniowa potańcówka na dechach to elementy, dzięki którym postaramy się reaktywować wspomnienie spotkań w nieistniejącym dziś Parku na Rudzie. To właśnie tam lata temu orkiestra fabryczna i komedianci umilali czas pracownikom fabryki. W niezwykły klimat wydarzenia wprowadzą uczestników lokalni artyści, którzy przygotowali na to wydarzenie wyjątkowy program artystyczny. Uczestnicy „Soboty po wypłacie” będą mieli okazję rozruszać się przy muzyce znanego żyrardowianom zespołu „Tetryk Band”, jak również wziąć udział w bezpłatnych warsztatach tanecznych nawiązujących do stylistyki tańców okresu międzywojennego. Na zakończenie dnia usłyszymy również znane i lubiane hity lat ’80 i ’90, które porwą do tańca młodych, jak i nieco starszych. Na najbardziej aktywnych uczestników wydarzenia czekać będą również nagrody rzeczowe.

Nieodłącznym elementem naszego wydarzenia jest strefa relaksu z hamakami i industrialnymi siedziskami, jak również strefa gastronomiczna. Na uczestników czekać będzie oryginalne stoisko pokazowe ze smakami XIX-wiecznej osady fabrycznej, przyrządzanymi według starodawnych receptur. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych! Specjalnie dla nich powstanie przestrzeń zabaw i animacji, gdzie dzieci dowiedzą się, na czym polega gra w klasy, czy kapsle. Dostępne będą również kolorowanki, skakanki, gumy do skakania, czy hula-hop.

Motyw przewodni wydarzenia ściśle nawiązuje do kultury robotniczej końca XIX wieku. Pracownicy zakładów otrzymując wynagrodzenie w formie tygodniówek, kończąc pracę o godzinie 16:00 chadzali do karczm, gdzie wspólnie celebrowali czas wolny.  Pomysł organizacji wydarzenia w Muzeum Lniarstwa nie jest przypadkowy. Inspiracją do realizacji projektu jest najstarszy opis zabawy urządzonej przez właścicieli fabryki z 1859 roku. To właśnie wtedy 700 robotników wraz z rodzinami radośnie bawiło się na dziedzińcu fabrycznej blicharni (teren obecnego Bielnika).

Program wydarzenia:

godz. 16:00 | otwarcie BIELnika po robocie

godz. 17:00 | spotkanie z piosenką retro | Maciej Klociński i Dawid Ludkiewicz

godz. 18:00 | pokaz taneczny | Elżbieta i Wiesław Piaseccy

godz. 18:15 | potańcówka na dechach | Tetryk Band

godz. 20:00 | Spektakl „Bajki dla potłuczonych” | Teatr Szafa na Rozdrożu

godz. 20:45 | warsztaty taneczne swing / lindy hop

godz. 21:00 | potańcówka w stylu retro | DJ Remi

Ponadto:

godz. 16:00-21:00 | strefa gier i zabaw | konkursy z nagrodami

godz. 18:00-21:00 | smaki XIX-wiecznej osady fabrycznej | pokaz gotowania na żywo

godz. 16:00-23:00 | strefa gastronomii | browar Beer Bros, Vinariams, stoisko grillowe

Projekt „W sobotę po wypłacie”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.