Nocna zmiana na wykańczalni fabryki lnu

„Jesteś pewien, że nie boisz się ciemności, chłodu, zgrzytania metalu, łańcuchów, dziwnych i niesamowitych opowieści? Udaj się w nocną podróż z przewodnikiem po tajemniczych zakamarkach zakładów lniarskich i poznaj nieznaną dotąd historię. Duchy pracowników mrocznej fabryki lnu powrócą… Co zrobisz gdy zgaśnie światło…?” Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego pozyskała kolejny grant, tym razem na przygotowanie oferty nocnego zwiedzania Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Pierwsze grupy turystów udadzą się w nocną podróż jeszcze w tym roku.

„Nocna zmiana na wykańczalni fabryki lnu” to projekt polegający na stworzeniu nowego produktu turystycznego w oparciu o dziedzictwo poprzemysłowe Żyrardowa, czyli stworzeniu oferty nocnego zwiedzania Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Rozpoczęły się już prace nad przygotowaniem scenariusza, który w oryginalny sposób będzie łączył zastaną przestrzeń muzealnych hal pofabrycznych z elementami interaktywnymi, różnymi legendami i nieujawnianymi dotąd ciekawostkami.

Nazwa oferty jest dwuznaczna. Po pierwsze „nocna zmiana” nawiązuje do trzyzmianowej pracy robotników dawnej fabryki lniarskiej i odnosi się do nocnego zwiedzania Muzeum. Z drugiej strony użycie słowa „wykańczalnia” może być odbierane przez turystów jako miejsce, w którym czeka ich coś bardzo emocjonującego. Natomiast słowo „wykańczalnia” odnosi się tak naprawdę do nazwy ostatniego oddziału produkcji wyrobów lnianych, który funkcjonował na terenie tzw. Bielnika i obejmował różne budynki, w tym także obiekt, w którym aktualnie znajduje się siedziba Muzeum Lniarstwa (na terenie tym wykańczano tkaniny, tj. bielono, farbowano, drukowano, itp.).

„Nocna Zmiana na Wykańczalni to kolejny element łączący lekcje historii na żywo, odrobinę grozy i nutkę strachu, a wszystko zapakowane i krążące wokół dziedzictwa poprzemysłowego. Nocne zwiedzanie Muzeum będzie wyjątkowym działaniem wzbogacającym ofertę turystyczną Miasta Żyrardowa.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

W maju br., w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie pilotażowo przeprowadziło nocny happening. Podczas półgodzinnej trasy, turyści udali się po zmroku z przewodnikiem na zwiedzanie hal pofabrycznych. Przy minimalnym oświetleniu został uwypuklony charakter miejsca. Forma nocnego zwiedzania spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony mieszkańców, jak i turystów spoza Żyrardowa. Z tego też względu przygotowywana propozycja będzie fantastycznym uzupełnieniem dotychczasowej oferty Muzeum.

Projekt pn. „Nocna zmiana na wykańczalni fabryki lnu – stworzenie nowego produktu turystycznego w oparciu o dziedzictwo poprzemysłowe Żyrardowa”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany w wysokości 28 000 zł ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w konkursie ofert z obszaru „Turystyka i krajoznawstwo”. Dzięki żyrardowskiemu stowarzyszeniu, który ma na swoim koncie szereg wygranych w konkursach grantowych, realizowane są dodatkowe działania, wzbogacające ofertę turystyczną Żyrardowa.

Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.