Bielnik po robocie z cyklu „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika”

W ramach prowadzonego przez nas projektu pt. „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika” podczas lipcowego Bielnika po robocie, który odbędzie się 26 lipca br. na uczestników będą czekały dodatkowe atrakcje. Dotychczasowy relaks w postindustrialnej przestrzeni przy muzyce na żywo oraz strefie gastronomicznej zostanie wzbogacony o wernisaż wystawy plenerowej, a także pokaz gotowania na żywo XIX-wiecznych potraw. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Odkąd dwa lata temu utworzyliśmy ogród społeczny „Bielnik po robocie”, w każdy ostatni weekend miesiąca w okresie letnim organizujemy plenerowe wydarzenia kulturalne na poprzemysłowym terenie przy Muzeum Lniarstwa. W tym miesiącu, po raz pierwszy w historii, odbędzie się wydarzenie tematyczne. Nowa odsłona Bielnika po robocie związana jest z prowadzonym przez nas projektem pn. „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika”, który ma na celu przywrócenie pamięci o dawnych pracownikach żyrardowskiego przemysłu lniarskiego. Z tego względu na lipcowe wydarzenie serdecznie zapraszamy pracowników dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie wraz z rodzinami. Chcemy, żeby stało się ono pewnego rodzaju platformą do spotkań po latach, miejscem integracji, zabawy, a także wymiany doświadczeń oraz wspomnień…

Oprócz koncertów na żywo, podczas wydarzenia odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej, która prezentuje reportaż fotograficzny „Ostatnia zmiana” autorstwa Jana Myszkowskiego. Jest to jedyny istniejący fotoreportaż przedstawiający żyrardowskich robotników przemysłu lniarskiego, który upamiętnia ostatnie lata podtrzymywania lniarskich tradycji. Spotkanie wzbogaci również pokaz gotowania na żywo „Smaki XIX-wiecznej osady fabrycznej”.

Program wydarzenia:

18:00 | smaki XIX-wiecznej osady fabrycznej | pokaz gotowania na żywo
18:00 | strefa wspomnień | spotkanie dedykowane pracownikom dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie
19:00 | wernisaż wystawy plenerowej „Ostatnia zmiana” | aut. Jan Myszkowski
19:15 | koncert saksofonowy Michała Borowskiego
20:30 | pokaz muzyczny elektro pop Ailo
21:30 | duet akustyczny Loop & Voice

Ponadto:

17:00-19:00 | strefa małego człowieka | Żyrardów nosi
17:00-20:00 | strefa zdrowia | Artkinezis
17:00-23:00 | strefa gier planszowych
| strefa gastronomii: browar Beer Bros, Vinariams, food truck Wehikuł Smaku

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika – projekt wystawienniczo-wspomnieniowy upamiętniający dawnych pracowników Zakładów Lniarskich w Żyrardowie”, który został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.