W sobotę po wypłacie… wydarzenie plenerowe


W sobotę po wypłacie… wydarzenie plenerowe

Postindustrialna przestrzeń plenerowa Muzeum Lniarstwa znów tętnić będzie życiem! Zapraszamy serdecznie do udziału w corocznym wydarzeniu pn. Bielnik po robocie z cyklu Sobota po wypłacie, które odbędzie się w otwartej przestrzeni naszego muzeum już w sobotę 13 sierpnia o godzinie 17:00! 

Jak zawsze na uczestników wydarzenia czekać będzie moc atrakcji i dobrej zabawy. W ramach międzypokoleniowej biesiady, zorganizowany zostanie pokaz gotowania XIX-wiecznych potraw i smaków danej osady fabrycznej, strefa animacji dla najmłodszych koordynowana przez Centrum Wolontariatu, konkursy z nagrodami, a także potańcówka przy muzyce na żywo. Wstęp na wydarzenie będzie wolny.

Wyjątkowym punktem wydarzenia będzie również otwarcie wystawy fotograficznej pt. “Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika”, przedstawiającej wizerunki 40 byłych pracowników żyrardowskich Zakładów Lniarskich zarejestrowanych w 2019 i 2020 roku w dawnych miejscach ich pracy. Wystawę będzie można oglądać bezpłatnie do 30 listopada br.

Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika - plakat

Impreza dedykowana jest zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych mieszkańców miasta Żyrardowa i okolic, w szczególności dawnych pracowników fabryki lnu. W sobotę po wypłacie to wydarzenie integrujące żyrardowian, a także platforma międzypokoleniowa i miejsce spotkań dla tych, którzy z lokalną fabryką związani byli od lat. Wydarzenie nawiązuje do organizacji XIX-wiecznych biesiad w Parku na Rudzie, które odbywały się w sobotę, tuż po odbiorze wynagrodzeń. Zadanie realizowane będzie przez Fundację Fabryka Feniksa we współpracy z Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.

Wstępna wydarzenie jest bezpłatny. Zapraszamy serdecznie!


Regulamin wydarzenia – W sobotę po wypłacie 2022


Zadanie publiczne pn. “W sobotę po wypłacie – międzypokoleniowy projekt nawiązujący do tradycji kultury robotniczej przełomu XIX i XX wieku związanej z rozwojem Zakładów Lniarskich w Żyrardowie” dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Mazowsze - logotyp
Mazowsze - dla organizacji