Strajk Szpularek 1883


Strajk Szpularek 1883

Historia bohaterskich Szpularek jest doskonale znana wszystkim mieszkańcom Żyrardowa. To one w 1883 roku odeszły od maszyn, by walczyć o godność i lepszy byt. Po rocznej przerwie, ponownie usłyszymy ich głos.

„Strajk Szpularek 1883” to coroczny happening organizowany na terenie dawnej XIX-wiecznej osady fabrycznej. Udział w wydarzeniu biorą zaangażowani w działania społeczne mieszkańcy miasta Żyrardowa. Dotychczas w ramach projektu udało się zrealizować autorski film przedstawiający losy dawnych pracowników Zakładów Lniarskich, a także kilka inscenizacji i parad miejskich prezentujących przebieg wydarzenia. To podniosłe widowisko jest nie tylko symbolem robotniczego charakteru miasta, ale także próbą aktywizacji mieszkańców Żyrardowa i żywą lekcją historii dla młodych pokoleń.

W tym roku w ramach projektu, już jesienią odbędzie się nie tylko słynna parada szpularek. Wszystkie osoby zainteresowane lokalną historią zachęcamy do udziału w konkursie fotograficznym, przedstawiającym losy robotników dawnych żyrardowskich Zakładów Lniarskich. Do udziału zapraszamy zarówno rodziny, grupy przyjaciół, jak i młodzież szkolną chętną wcielić się w role pracowników fabryki lnu. Zadaniem uczestników będzie zapoznanie się z przygotowanym przez organizatora scenariuszem wydarzenia, wybór jednej ze scen i przedstawienie jej w kreatywny sposób na fotografii. W celu realizacji zdjęć, uczestnicy mogą wypożyczyć z Muzeum Lniarstwa komplet strojów. Wszystkie nadesłane prace opublikowane zostaną na oficjalnej stronie facebookowej Muzeum Lniarstwa, prezentując kompletny ciąg przyczynowo-skutkowy strajku szpularek z 1883 roku. Trzy najbardziej kreatywne fotografie otrzymają nagrody rzeczowe o wartości kolejno 1000 zł, 800 zł, 600 zł. Dodatkowo zdjęcie opublikowane na fanpage’u Muzeum Lniarstwa, które zgromadzi największą liczbę reakcji, otrzyma nagrodę publiczności o wartości 400 zł. Szczegóły konkursu znajdziecie w regulaminie poniżej.

Strajk Szpularek to wydarzenie upamiętniane przez żyrardowian w hołdzie szpularkom, które zrewolucjonizowały działalność XIX-wiecznej fabryki lnu. Są inicjatorkami pierwszego w ówczesnym Królestwie Polskim, a drugiego na świecie masowego zrywu kobiet, który przyczynił się do poprawienia warunków pracy w wielu zakładach produkcyjnych.


UWAGA, AKTUALIZACJA

Termin nadsyłania zdjęć został wydłużony do 10 października 2021 roku.


Link do pobrania dla uczestników konkursu

KARTA ZGŁOSZENIA – konkurs fotograficzny

REGULAMIN – konkurs fotograficzny

Aktualizacja regulaminu w związku z przedłużeniem terminu nadsyłania zdjęć:

REGULAMIN – konkurs fotograficzny – aktualizacja


Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Fabryka Feniksa. Niniejsze zadanie zostanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.