Śladami mistrzów żakardowych – warsztaty ginących zawodów


Śladami mistrzów żakardowych – warsztaty ginących zawodów

Do industrialnych hal Muzeum Lniarstwa powraca życie! Za sprawą zewnętrznego dofinansowania w wysokości 27 000 zł ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie, w najbliższych miesiącach w gmachu dawnej fabryki lnu realizować będziemy długo wyczekiwany projekt pn. “Śladami mistrzów żakardowych – warsztaty ginących zawodów”. W ruch pójdą nie tylko zabytkowe krosna żakardowe, ale również wyobraźnia lokalnych artystów, twórców i wizjonerów! 

“Śladami mistrzów żakardowych” to projekt mający na celu pielęgnowanie lokalnych tradycji miasta Żyrardowa, związanych z produkcją luksusowych tkanin żakardowych. Nasz park maszynowy krosien z mechanizmem jacquarda ponownie zacznie działać. W ramach projektu już w lipcu zorganizowane zostaną warsztaty praktyczne w zakresie obsługi krosna żakardowego w następujących blokach:

  • “Śladami mistrza żakardowego”
  • “Śladami arkadownika”
  • “Śladami nawlekacza osnów”
  • “Śladami tkacza”

Dodatkowo na przełomie sierpnia i września odwiedzając Muzeum Lniarstwa będą Państwo mogli na własne oczy zobaczyć, jak pracują krosna wyposażone niemalże w 4000 nici! To nie koniec atrakcji, które przygotowaliśmy dla Was w związku z realizacją projektu.

Integralną częścią działań projektowych będzie konkurs “Jacquard design” skierowany do żyrardowskich plastyków, rękodzielników i twórców. Zwycięzca konkursu graficznego na zaprojektowanie najciekawszego wzoru tkaniny żakardowej otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł!

Daj się ponieść wyobraźni, zainspiruj się industrialnym klimatem naszego miasta i stwórz oryginalny deseń, który utkamy podczas letnich warsztatów pokazowych! Termin nadsyłania prac mija 20 czerwca br. Projekty należy zgłaszać drogą mailową na adres: biuro@muzeumlniarstwa.pl. Regulamin konkursu i karta zgłoszenia znajduje się poniżej w niniejszym poście.


DO POBRANIA DLA UCZESTNIKÓW KONKURSU “JACQUARD DESIGN”

KARTA ZGŁOSZENIA do konkursu JACQUARD DESIGN

REGULAMIN konkursu JACQUARD DESIGN


Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu “Patriotyzm Jutra”.