Wystawa “Żakardowe wzory”


Wystawa “Żakardowe wzory”

Długo wyczekiwana wystawa prezentująca park maszynowy ostatniej w Polsce Fabryki Lnianych Tkanin Żakardowych wypełnia już wnętrze jednaj z hal Muzeum Lniarstwa. Wystawa poświęcona kompletnemu procesowi powstawania tkanin żakardowych opartych na dziedzictwie oryginalnych, żyrardowskich wzorów to ciekawa propozycja dla turystów podróżujących industrialnym szlakiem Mazowsza oraz tych, dla których temat dawnego włókiennictwa wciąż jest bliski.

Powstanie nowej ekspozycji „Żakardowe wzory” to jedno z największych i najtrudniejszych działań podjętych przez Muzeum Lniarstwa. Uratowanie parku maszynowego upadłej w 2019 roku firmy Lniane Tkaniny Żakardowe – ostatniego kontynuatora żyrardowskich Zakładów Lniarskich było ogromnym wyzwaniem historycznym, a przede wszystkim logistycznym, który zakończył się sukcesem.

Wystawa „Żakardowe wzory” to unikatowa prezentacja niestosowanych już nigdzie rozwiązań technologicznych. Na ekspozycje składa się 16 zabytkowych krosien z mechanizmem Jacquarda, które przyciągają uwagę odbiorców pięknym galerowaniem, ale również stukotem maszyn. To również kilka współdziałających w procesie tkania wielkogabarytowych maszyn takich jak: snowadło taśmowe, przewijarka, cewiarka, przeglądarka, postrzgarka oraz kopiarka i wybijarka papierowych wzornic.

Niniejszy projekt zrealizowany został na wzór „żywej wystawy”. To zarówno niezwykle cenna część edukacyjna, ale i pokazowa. Dzięki współpracy podjętej z pracownikami Zakładów Lniarskich, „Żakardowe wzory” stały się również małą manufakturą pokazową.

Najnowsza ekspozycja wzbogacona została również o prezentery, gabloty poglądowe oraz wystawę tkanin żakardowych. Dodatkowym elementem są również wspomnienia dawnych pracowników żyrardowskiej tkalni żakardowej nagrane w formie audio.

Osoby zwiedzające wystawę mogą skorzystać również z folderu informacyjnego dot. ekspozycji, a także przewodnika, wydanego również w czarnodruku oraz języku Braille’a.

Zwiedzanie wystawy „Żakardowe wzory”

listopad-marzec
wtorek-piątek
godz. 10:00-15:00
kwiecień-październik
wtorek-piątek
godz. 10:00-15:00
sobota-niedziela
godz. 11:00-18:00

Zwiedzanie bezpłatne


Materiały do pobrania

Folder wystawa “Żakardowe wzory” PL
Folder wystawa “Żakardowe wzory” ANG
Przewodnik po wystawie “Żakardowe wzory” PL
Przewodnik po wystawie “Żakardowe wzory” ANG 


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 o grach hazardowych.