Wystawa “wySNUTE nici”


Wystawa “wySNUTE nici”

Wystawa “wySNUTE nici” to najnowsza ekspozycja Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, która prezentuje proces technologiczny prowadzony w oddziale przygotowawczym tkalni największej i najważniejszej w Europie fabryki lnu końca XIX wieku, jaką były Zakłady Lniarskie w Żyrardowie.  W jednej z muzealnych hal zostały zaprezentowane eksponaty służące w procesie pośrednim między przędzeniem a tkaniem, w tym przede wszystkim wielkogabarytowe maszyny przemysłowe, które służyły w produkcji od lat 70. XX wieku do czasu zlikwidowania fabryki w 1999 roku.

Rozpoczynając zwiedzanie wystawy już na pierwszy rzut oka dostrzegamy setki kolorowych nitek poprzeplatanych przez poszczególne elementy maszyn, w tym snowadła taśmowego czy przewijarki bębnowej. Co ciekawe na ramie snowadła taśmowego zawieszono 576 sztuk nawojów z kolorową przędzą, która ułożona pasami tworzy barwy flagi Miasta Żyrardowa.

Kolejnym elementem wystawy, a jednocześnie interesującym zabiegiem aranżacyjnym są podświetlone fragmenty wnętrz niektórych maszyn oraz  zamontowane wewnątrz klejarki monitory wyświetlające animacje, które przedstawiają ruszające się fragmenty urządzenia. Istotnym elementem ekspozycji jest również możliwość samodzielnego uruchomienia przez turystów (w celach pokazowych) mieszalnika do gotowania klejonki, w którym dawniej przygotowywano roztwór potrzebny do napawania osnowy w procesie klejenia osnów.

Na dawnych wieszakach na wały osnowowe zaprezentowano fotografie pochodzące z lat 1910-1913, które przedstawiają wnętrza oraz maszyny należące do oddziału przygotowawczego tkalni, a także fotografie z albumu wydanego w 2008 roku pt. „Ostatnia zmiana” autorstwa Jana Myszkowskiego, które przedstawiają pracowników oddziału przygotowawczego tkalni w ostatnich latach funkcjonowania firmy Żyrardów. Fabryka Lnu Sp. z o.o.

Kolejnym ważnym elementem aranżacji wystawy jest strefa ciekawostek umieszczona w końcowej części ekspozycji.

Wystawę można zwiedzać bezpłatnie w godzinach funkcjonowania Muzeum Lniarstwa tj. od wtorku do niedzieli od godz. 10 do 15. Ułatwieniem dla osób niedowidzących i niewidomych są specjalnie przygotowane pliki do odsłuchu prezentujące treści merytoryczne nt. wystawy oraz przewodniki wydrukowane w czarnodruku i jęz. Braille’a.

Wystawa pn. “wySNUTE nici” została dofinansowana w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.