Wystawa “Wykończone tkaniny”


Wystawa “Wykończone tkaniny”

Wraz z końcem grudnia w Muzeum Lniarstwa udostępniona została najnowsza wystawa pn. „Wykończone tkaniny”. Ekspozycja prezentuje proces technologiczny wykończania tkanin, który prowadzono w żyrardowskich Zakładach Lniarskich od lat 70. XX wieku, aż do całkowitego wstrzymania produkcji, tj.  do 1999 roku.

Proces wykańczania tkanin to ostatni lecz niezwykle ważny etap w produkcji wyrobów lnianych. Odpowiadał przede wszystkim m.in. za pranie, bielenie, barwienie oraz nadawanie tkaninom właściwych walorów użytkowych i estetycznych. Na wystawie znajduje się ponad 20 eksponatów, w tym oryginalne wielkogabarytowe maszyny przemysłowe, służące niegdyś do końcowego uszlachetniania tkanin środkami chemicznymi, czy przeprowadzenia ostatecznej kontroli jakości wyrobów powstałych w fabryce.

Ekspozycję wzbogacono o dodatkowe efekty świetlne pozwalające odbiorcy dogłębnie przyjrzeć się wnętrzom maszyn, a także nagrania audio dostępne w strefie wspomnieniowej dedykowanej dawnym byłym pracownikom Zakładów Lniarskich.

Do dyspozycji odwiedzających jest bezpłatny przewodnik oraz folder szczegółowo opisujący niniejszą wystawę. Osoby niewidzące i niedowidzące na czas zwiedzania mają możliwość wypożyczyć z recepcji Muzeum Lniarstwa przewodnik wydany w czarnodruku oraz języku Braille’a.

Zwiedzanie wystawy „Wykończone tkaniny”

listopad-marzec
wtorek-piątek
godz. 10:00-15:00
kwiecień-październik
wtorek-piątek
godz. 10:00-15:00
sobota-niedziela
godz. 11:00-18:00
zwiedzanie bezpłatne

Wystawa powstała w ramach projektu pn. „Wykończone tkaniny, wystawa dedykowana procesowi technologicznemu wykańczania tkanin w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie”, który został dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Do pobrania:

Przewodnik po wystawie “Wykończone tkaniny” PL