Wystawa tkanych gobelinów


Wystawa tkanych gobelinów

Dwadzieścia pięć lat od zamknięcia żyrardowskich Zakładów Lniarskich, tradycyjne tkactwo ponownie wraca do miasta. Już w najbliższy piątek, 12 lipca o godzinie 18:00 w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie odbędzie się wernisaż tkanin artystycznych utkanych ręcznie w technice gobelinowej. Wystawa organizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Tkalnia Artystyczna będzie bezpośrednim hołdem dla tradycji i kultury tkactwa pielęgnowanych w bieżącej działalności przez lokalne muzeum. To niepowtarzalna okazja, aby podziwiać unikatowe dzieła sztuki, tworzone z pasją do rękodzieła.

Kolejny raz w tym roku surowe wnętrze dawnej fabryki lnu ożywią barwne tkaniny artystyczne. Tym razem wystawa prezentować będzie tkane ręcznie gobeliny o różnorodnej tematyce, obejmującej pejzaże, martwe natury, sceny rodzajowe i kompozycje abstrakcyjne.

Autorami prac są członkowie założonego w 2022 roku Stowarzyszenia oraz artyści amatorzy z Pracowni Tkactwa Artystycznego PENELOPA, którzy od ponad 30 lat oddają się tej wyjątkowej sztuce. Tkactwo jest dla nich nie tylko pomysłem na życie, ale również wyrazem pasji artystycznych i wytchnieniem od codzienności. Mimo że są amatorami, ich prace charakteryzują się niepowtarzalnością i wysokim poziomem artystycznym. Pracownia PENELOPA może poszczycić się  trzykrotnym tytułem najlepszej amatorskiej pracowni tkackiej w Polsce, przyznanym podczas Ogólnopolskiego Triennale Twórczości Nieprofesjonalnej w Turku.

Podczas wernisażu odbędzie się również pokaz tkania na zabytkowych krosnach żakardowych będących częścią ekspozycji Muzeum Lniarstwa, gdzie powoli odradza się polski przemysł lniarski. Prace w ramach wystawy oglądać będzie można bezpłatnie do 4 sierpnia w godzinach pracy Muzeum Lniarstwa tj. wtorek-piątek: 10:00-15:00, sobota-niedziela: 11:00-18:00.

Zapraszamy serdecznie.