Wystawa “Lniana konfekcja”


Wystawa “Lniana konfekcja”

Wyroby żyrardowskiej Fabryki Lnu były cenione na całym świecie. Dziś gotowe produkty powstałe w Zakładach Lniarskich możecie oglądać na naszej najnowszej wystawie pn. „Lniana konfekcja”. Ekspozycja poświęcona oddziałowi szwalni i dystrybucji witać będzie tych, którzy wędrując szlakiem industrialnego Mazowsza, chcieliby poznać tajniki produkcji lnianych wyrobów tekstylnych.

Wystawa „Lniana konfekcja” łączy ze sobą ostatnie etapy pracy nad stworzeniem gotowego wyrobu. W związku z szerokim spektrum działalności Zakładów Lniarskich, która skupiała się nie tylko na procesie technologicznym związanym z utkaniem tkaniny, ale również etapie ostatecznej obróbki, na ekspozycji zaprezentowane zostały m.in. zabytkowe maszyny do szycia, czy haftowania. Pojawiły się popularne ówcześnie stębnówki, overlocki, kroszetki, wielkoformatowa hafciarka i szereg innych maszyn zdobniczych.

Ważnym elementem wystawy jest także prezentacja obrusów z nadrukami sitodrukowym, lnianych serwet, wzorników tkanin, czy haftów pochodzących z Centralnego Laboratorium, będącego integralną częścią fabryki lnu. Niespodzianką dla odwiedzających będzie również pokaz kolekcji odzieży polskiej projektantki Xymeny Zaniewskiej, która została stworzona z żyrardowskich tkanin.

Elementem wystawy są również nowoczesne gabloty, powstałe z oryginalnych stołów krojczych, w których zobaczyć możecie oryginalne obrusy i serwety, a także bele z tkaninami utkanymi na krosnach żakardowych w Muzeum Lniarstwa. Zwiedzający mają również okazję zobaczyć, jak wyglądały drewniane szablony do wykroju obrusów.

Dla głodnych historii przygotowaliśmy również potężną dawkę wiedzy na temat produkcji w Zakładach Lniarskich, sieci dystrybucji, najważniejszych wyróżnień i nagród, a także działania zakładowej szwalni na przestrzeni lat.

Osoby zwiedzające wystawę mogą skorzystać także z folderu informacyjnego dot. ekspozycji oraz przewodnika, wydanego również w czarnodruku i języku Braille’a.

Zwiedzanie wystawy „Lniana konfekcja”

listopad-marzec
wtorek-piątek
godz. 10:00-15:00
kwiecień-październik
wtorek-piątek
godz. 10:00-15:00
sobota-niedziela
godz. 11:00-18:00

Zwiedzanie bezpłatne


Do pobrania:

“Lniana konfekcja” – folder PL

“Lniana konfekcja” – folder ANG

“Lniana konfekcja” – przewodnik po wystawie PL

“Lniana konfekcja” – przewodnik po wystawie ANG


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 o grach hazardowych.