Wystawa czasowa tkanin


Wystawa czasowa tkanin

Po upadku żyrardowskich zakładów lniarskich, wzornictwo żakardowe ponownie ujrzy światło dzienne! Serdecznie zapraszamy wszystkich odwiedzających do obejrzenia wystawy czasowej tkanin pn. “Żyrardowskie wzornictwo”, która prezentować będzie desenie z lat 70. i 80. XX wieku, które zostały odtworzone i wyprodukowane w Muzeum Lniarstwa. Ekspozycja dostępna będzie od 7 do 22 października w jednej z naszych pofabrycznych hal.  

Istotą organizowanej wystawy będzie ukazanie szerszej publiczności wzornictwa przemysłowego, z którego słynęły dawniej Zakłady Lniarskie w Żyrardowie. Prezentowane na ekspozycji wyroby, to lniane tkaniny żakardowe utkane na zabytkowych krosnach, stanowiących dziś część parku maszynowego muzeum. Oprócz nich, na wystawie zobaczyć będzie można również oryginalne wzorniki tkanin żakardowych i sitodrukowych. Nie zabraknie też współczesnych wzorów, których autorami są uczestnicy konkursu Jacquard Design, organizowanego przez Muzeum Lniarstwa na przestrzeni kilku ostatnich lat.

plakat-promocyjny-wystawa

Zwiedzający wystawę będą mieć możliwość wysłuchania audio wspomnień byłych pracowników oddziału tkalni, które wzbogacą ekspozycję. Z opowieści tkaczy, mechaników czy technologów produkcji będzie można dowiedzieć się m.in. na czym polegał mechanizm żakarda, jakie wyroby produkowano na krosnach, a także jak wyglądał system pracy na tkalni.

Wystawa dostępna będzie w godzinach funkcjonowania Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, tj. od wtorku do piątku w godz. 10:00-15:00 oraz w weekendy w godz. 11:00-18:00.


Zadanie pn. „Fabryka lniarskich tradycji – żywe dziedzictwo dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie”, organizowane przez Fundację Fabryka Feniksa, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa