Upamiętnienie 138. rocznicy Strajku Szpularek

Bohaterskie szpularki ponownie wracają do Żyrardowa. Już w najbliższą niedzielę, 24 października o godz. 13:00 zapraszamy serdecznie na obchody 138. rocznicy Strajku Szpularek z 1883 roku. Podczas wydarzenia odbędzie się również uroczyste przekazanie nagród laureatom konkursu fotograficznego organizowanego w ramach projektu.

Obchody wybuchu Strajku Szpularek stały się już tradycją. W tym czasie mieszkańcy miasta Żyrardowa mogą przenieść się do XIX-wiecznej osady fabrycznej, by z bliska poznać warunki życia szpularek i tkaczy pracujących w żyrardowskiej fabryce lnu.  To również doskonała okazja, aby mieszkańcy miasta mogli dowiedzieć się więcej o losach naszych przodków i wydarzeniu, które zrewolucjonizowało funkcjonowanie Zakładów Lniarskich.

Tradycyjnie, również w tym roku przygotujemy dla Państwa XIX-wieczną osadę fabryczną – z karczmą, targiem, izbą i gabinetem dyrektorów. To właśnie tu z bliska będą Państwo mogli zobaczyć, jak wyglądało życie robotników w XIX wieku. Podczas oficjalnej części wydarzenia, które rozpocznie się o godzinie 13:00 na terenie Muzeum Lniarstwa, wręczymy nagrody laureatom konkursu fotograficznego organizowanego w ramach niniejszego wydarzenia.

W związku z tym miło nam poinformować, że zwycięzcami konkursu zostają:

I MIEJSCE: Zuza Gaik i Marcel Białek

II MIEJSCE: Hanna Nowakowska i Natalia Lupa

III MIEJSCE: Paulina Wołowicz

Komisja konkursowa oceniała nadesłane prace zgodnie z określonymi kryteriami:

• zgodność tematu fotografii z tematyką konkursu: odzwierciedlenie na zdjęciu wybranego fragmentu scenariusza wydarzenia Strajk Szpularek;
  • walory artystyczne: estetyka wykonania zdjęcia;
  • kreatywność: pomysłowość i oryginalność zdjęcia;
  • zaangażowanie uczestników: charakteryzacja, stylizacja, scenografia.

Nagrodę publiczności liczbą 623 reakcji, zdobywają Hanna Kalińska i Alicja Kłosowska

Po części oficjalnej w hołdzie szpularkom przejdziemy ulicami Bielnika, by symbolicznie upamiętnić wydarzenie z 1883 roku. Zapraszamy serdecznie do hucznego świętowania mieszkańców miasta Żyrardowa i wszystkich odwiedzających w tym dniu Muzeum Lniarstwa!

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Fabryka Feniksa. Niniejsze zadanie zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.