“Nici nie znają granic” otwarcie wystawy czasowej

Stowarzyszenie Polskiego Patchworku i Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy “Nici nie znają granic”. Po sukcesie zeszłorocznej ekspozycji prac wykonanych techniką patchworku, miłośnicy rękodzieła i sztuki będą mieli okazję na nowo odkryć piękno ludzkiego talentu i pasji. Już 14 maja, w zabytkowym żyrardowskim obiekcie zostanie otwarta największa międzynarodowa wystawa quiltów, jaką do tej pory zaprezentowano w Polsce.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, wnętrze starej fabryki Zakładów Lniarskich wypełni się patchworkową twórczością artystek z różnych części Europy. Podziwiać będzie można aż 114 oryginalnych kompozycji, które razem stanowią potężną kolekcję pn. „Threads without Borders” – „Nici nie znają granic”. Zebrane prace powstały w 2019 roku z okazji 30-lecia European Quilt Association – organizacji zrzeszającej europejskie gildie patchworkowe.

Międzynarodowa wystawa prezentować będzie autorską twórczość przedstawicieli aż 18 europejskich gildii patchworkowych. Dotychczas kolekcja podzielona była na dwie części: pierwszą prezentowano w galerii EQA podczas wystawy Festival of Quilts w Birmingham w Wielkiej Brytanii, drugą zaś można było podziwiać w czasie European Patchwork Meeting w Sainte-Marie-aux-Mines we Francji. Połączenie ich obu w jedną całość po raz pierwszy będzie miało miejsce w Polsce, właśnie podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

Wernisaż prac odbędzie się 14 maja (sobota) o godzinie 18:00. Wystawę oglądać będzie można do 12 czerwca włącznie, w godzinach pracy Muzeum Lniarstwa.