Mistrz tradycji


Mistrz tradycji

Priorytetem działania Muzeum Lniarstwa od wielu lat jest pielęgnowanie niematerialnego dziedzictwa żyrardowskich Zakładów Lniarskich, które w 1999 roku zakończyły swoją działalność. Ponad 180-letnia tradycja najpotężniejszej niegdyś w Europie fabryki lnu, stała się symbolem najwyższej jakoś wyrobów cenionych niemalże w każdej części świata. Działania muzeum związane z ponownym uruchomieniem produkcji, ożywiają nie tylko historię, ale i wnętrze zabytkowej fabryki.

W ramach dofinansowania projektu pn. Mistrz tradycji, już niebawem podejmiemy się realizacji bezpłatnego cyklu szkoleniowego, który będzie pierwszym w historii muzeum wielomiesięcznym kursem poświęconym sektorowi włókiennictwa, a przede wszystkim pracy na tkalni żakardowej. Działający w Muzeum Lniarstwa od 2020 roku park krosien żakardowych i prężnie rozwijająca się manufaktura produkcyjna są doskonałą przestrzenią do zdobywania wiedzy teoretycznej i praktycznej dla osób interesujących się dziejami lokalnej fabryki. Szkolenie prowadzone będzie przez byłego pracownika żyrardowskich Zakładów Lniarskich.

Zajęcia wystartują już w czerwcu, a cały cykl prowadzony będzie w wymiarze 140 godzin podzielonych na bloki tematyczne:
– 40 godzin zajęć teoretycznych
– 100 godzin zajęć praktycznych.

Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia i zapytania dotyczące szkolenia prosimy kierować tylko i wyłącznie pod adresem biuro@muzeumlniarstwa.pl w nieprzekraczalnym terminie do 10 czerwca br.


DOKUMENTY DO POBRANIA DLA UCZESTNIKÓW projektu:

Regulamin uczestnictwa – Mistrz tradycji 2022
Karta zgłoszenia – Mistrz tradycji 2022


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.