Lniana konfekcja, czyli nowa wystawa Muzeum Lniarstwa


Lniana konfekcja, czyli nowa wystawa Muzeum Lniarstwa

Już niebawem w jednej z pofabrycznych hal Muzeum Lniarstwa powstanie nowa wystawa prezentująca proces powstawania gotowych wyrobów produkowanych w dawnych Zakładach Lniarskich. Na stworzenie niniejszej ekspozycji Muzeum Lniarstwa pozyskało zewnętrzne środki z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 74 tys. zł.

Produkcja lnianych tkanin w dawnych Zakładach Lniarskich to nie tylko sam proces technologiczny związanych z utkaniem tkaniny, ale również etap ostatecznej obróbki, szycia, haftowania, drukowania oraz sprzedaży gotowych wyrobów. Najpopularniejszymi produktami powstającymi w żyrardowskiej Fabryce Lnu były: lniane obrusy, serwety, bieżniki, ścierki, ale również elementy odzieży. To właśnie tkaniny i gotowe wyroby będą największą atrakcją nowej wystawy.

Ekspozycja „Lniana konfekcja” prezentować będzie kolekcję zabytkowych maszyn szwalniczych, w tym hafciarkę, dzięki której lniane wyroby zdobione były przepięknymi wzorami. Nie zabraknie stylizowanych stołów krawieckich zaprezentowanych w formie ekspozycyjno-użytkowych gablot oraz wielkoformatowych prezenterów z archiwalnymi fotografiami. Na wystawie zaprezentowana zostanie również kolekcja lnianej odzieży Xymeny Zaniewskiej – znanej polskiej projektantki.

To już SZÓSTE Z RZĘDU dofinansowanie ministerialne dla Muzeum Lniarstwa. W tym roku nasz wniosek zajął wysokie 17. miejsce spośród 283 innych projektów z całej Polski!!!!! Dotacja na realizację projektu „Lniana konfekcja” została przyznana w ramach programu wspierania działań muzealnych.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

logo mkdnis