Jacquard design 2022 – wyniki konkursu

Znamy już laureata tegorocznej edycji konkursu graficznego “Jacquard design”. Tym razem jurorzy zwrócili uwagę na nietuzinkową formę prezentacji lnu, nagradzając pracę pani Inki Fischer. Zwycięski wzór ma symbolizować cykl wzrostu lnu oraz falujące na wietrze trawy spośród których wyłania się błękitny kwiat. Opływowy kształt deseniu znacznie wyróżnia się na tle zeszłorocznych, graficznych kompozycji nagrodzonych w ubiegłym roku. Wzór już niebawem zostanie wyprodukowany na zabytkowych krosnach żakardowych w Muzeum Lniarstwa. Nagrodą w konkursie jest upominek o wartości 1000 zł oraz tkanina lniana.

Wzór konkursowy

Zwycięski wzór konkursowy autorstwa Inki Fischer

Nadesłane prace oceniane były przez komisję konkursową w czterech kategoriach określających walory użytkowe, artystyczne, historyczne i graficzne. Jury wyróżniło dodatkowo dwie prace – Katarzyny Niewczas oraz Julianny Petral, również z motywami lnu.

Kwiaty lnu - Katarzyna Niewczas            Kwiaty lnu - Julianna Petral

Kwiaty lnu, od lewej: Katarzyna Niewczas, Julianna Petral

Jacquard design to druga edycja konkursu na zaprojektowanie tkaniny żakardowej. Jego głównym celem jest aktywizacja lokalnej społeczności i krzewienie historii związanej z potęgą polskiego włókiennictwa, żyrardowskimi Zakładami Lniarskimi.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.