Fabryka pełna talentów!


Fabryka pełna talentów!

Po wielu miesiącach pracy, zakończyliśmy z sukcesem i wielką satysfakcją cztery cykle wakacyjnych zajęć organizowanych w ramach Industrialnej Fabryki Talentów. Dziś dziesiątki uczestniczek biorące w nich udział nie tylko zyskały nowe umiejętności, ale również stworzyły własne produkty, które trafiły prosto na ich domowe półki.

Industrialna Fabryka Talentów to zajęcia dla miłośników rękodzieła, a także osób kreatywnych i manualnie uzdolnionych, które lubią rozwijać swoje umiejętności. W tym roku daliśmy uczestnikom możliwość wzięcia udziału w czterech różnych cyklach zajęciowych:

– sitodruk
– projektowanie i szycie odzieży lnianej
– projektowanie i szycie lnianych dodatków
– industrialny design

Podczas spotkań uczestnicy poznawali szczegóły krawiectwa, ozdabiania tkanin, ale też uczyli się w kreatywny sposób wykorzystywać lniane półprodukty. Efekt był niesamowity! Kolorowe przyborniki, torby, fartuchy, sukienki, spódnice, a do tego nauka wykonywania zdobień metodą sitodruku. To wszystko pod okiem czujnych instruktorów przygotowały uczestniczki naszych zajęć, które dziś mogą pochwalić się nie tylko pięknymi wyrobami, ale również nowymi umiejętnościami w zakresie projektowania i szycia.

Podczas Industrialnej Fabryki Talentów nie zabrakło również części historycznej, nawiązującej do funkcjonowania dawnych Zakładów Lniarskich. Turyści odwiedzający Muzeum Lniarstwa mieli  możliwość uczestnictwa w otwartych, bezpłatnych warsztatach pokazowych na krośnie mechanicznym. Dzięki obecności tkaczek, zainteresowani mieli szansę przyjrzeć się bliżej pracy maszyn, które do dziś produkują tkaniny lniane.


Projekt “Industrialna Fabryka Talentów – podtrzymanie tradycji i dziedzictwa poprzemysłowego żyrardowskich Zakładów Lniarskich wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle” realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.