Być jak…mistrz żakardowy 2021


Być jak…mistrz żakardowy 2021

W tym roku tematyka żakardu zawładnęła działalnością Muzeum Lniarstwa. Kolorowa przędza, oryginalne sploty i piękne wzory utkanych dotychczas tkanin zachwycają dziś turystów odwiedzających Muzeum Lniarstwa. Już niebawem w naszej placówce wystartuje kolejny cykl zajęć poświęcony sztuce żakardu. 

W ramach projektu “Być jak… mistrz żakardowy” zaplanowaliśmy szereg zajęć teoretyczno-praktycznych skierowanych do osób zainteresowanych tematyką włókiennictwa. Już w sierpniu odbędzie się wykład dotyczący procesu produkcji tkanin żakardowych w dawnych Zakładach Lniarskich, warsztaty praktyczne doszkalające w temacie budowy krosna żakardowego z byłym pracownikiem fabryki lnu, galerowania maszyn, czy przygotowywania kart perforowanych do produkcji deseni, z których w kolejnym kroku powstaje tkanina lniana.

To jednak nie koniec działań! Po sukcesie ostatniego konkursu na przygotowanie wzoru tkaniny żakardowej, postanowiliśmy ponownie dać możliwość utalentowanym artystom realizacji swoich kreatywnych wizji. Nadesłane projekty graficzne zostaną poddane ocenie specjalistów zarówno pod kątem artystycznym, ale i technicznym. Zwycięski wór utkamy zaś na naszych zabytkowych krosnach!

To już kolejna edycja projektu “Być jak mistrz” organizowana w postindustrialnych halach Muzeum Lniarstwa. Niniejsze zadanie jest jednym z wielu kroków Lokalnej Organizacji Turystycznej Mazowsza Zachodniego i naszego muzeum ku ratowaniu pamięci ginących już zawodów wykonywanych dawniej w żyrardowskich Zakładach Lniarskich. Projekt został doceniony również podczas oceny merytorycznej, a sam wniosek oceniono na najwyższą liczbę punktów.


Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030