Być jak…mistrz żakardowy 2021


Być jak…mistrz żakardowy 2021

W tym roku tematyka żakardu zawładnęła działalnością Muzeum Lniarstwa. Kolorowa przędza, oryginalne sploty i piękne wzory utkanych dotychczas tkanin zachwycają dziś turystów odwiedzających Muzeum Lniarstwa. Już niebawem w naszej placówce wystartuje kolejny cykl zajęć poświęcony sztuce żakardu. 

W ramach projektu “Być jak… mistrz żakardowy” zaplanowaliśmy szereg zajęć teoretyczno-praktycznych skierowanych do osób zainteresowanych tematyką włókiennictwa. Już w sierpniu odbędzie się wykład dotyczący procesu produkcji tkanin żakardowych w dawnych Zakładach Lniarskich, warsztaty praktyczne doszkalające w temacie budowy krosna żakardowego z byłym pracownikiem fabryki lnu, galerowania maszyn, czy przygotowywania kart perforowanych do produkcji deseni, z których w kolejnym kroku powstaje tkanina lniana.

To jednak nie koniec działań! Po sukcesie ostatniego konkursu na przygotowanie wzoru tkaniny żakardowej, postanowiliśmy ponownie dać możliwość utalentowanym artystom realizacji swoich kreatywnych wizji. Zainspiruj się miastem Żyrardów, losami szpularek, tkaczy i XIX-wiecznych wizjonerów, a następnie zaprojektuj wzór tkaniny, którą utkamy! Tym razem w konkursie wziąć mogą udział wszyscy pełnoletni obywatele Polski. Na projekt wzoru będziemy czekać do 13 sierpnia 2021, do godziny 15:00. Projekt składający się z pełnego wzoru oraz powtarzającego się raportu należy przesłać na adres mailowy biuro@muzeumlniarstwa.pl wraz z kartą zgłoszenia. Zwycięski wzór zostanie utkany jeszcze w tym roku podczas pokazowych warsztatów tkania na krośnie żakardowym.

To już kolejna edycja projektu “Być jak mistrz” organizowana


Do pobrania dla uczestnika konkursu:

Karta zgłoszenia – konkurs na nowy wzór żakardowy

Regulamin konkursu – nowy wzór żakardowy


Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030