Wystawa “WySNUTE nici”


Wystawa “WySNUTE nici”

W Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie trwają prace nad przygotowaniem wystawy „wySNUTE nici”, która będzie prezentowała proces technologiczny oddziału przygotowawczego tkalni największej i najważniejszej w Europie fabryki lnu końca XIX wieku, jaką były Zakłady Lniarskie w Żyrardowie. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty służące w procesie pośrednim między przędzeniem a tkaniem, w tym przede wszystkim wielkogabarytowe maszyny przemysłowe takie jak snowadło taśmowe, przewijarka bębnowa czy klejarka osnów.

Ekspozycja powstaje w jednej z hal poprzemysłowych Muzeum Lniarstwa, w dawnym budynku należącym do oddziału drukarni Zakładów Lniarskich w Żyrardowie. Znajdujące się na hali maszyny pamiętają najtrudniejsze dla Miasta czasy związane z upadkiem przemysłu lniarskiego, kiedy zostały uruchomione po raz ostatni, a następnie wyłączone, by ucichnąć na wieki. Dzięki działaniom Muzeum Lniarstwa świetność dawnej fabryki powraca.

W związku z tworzeniem nowej wystawy zakończono już część prac. Przygotowano m.in. siedzisko, które zostało zbudowane na konstrukcji urządzenia zwanego belownicą. Siedzisko zostało usytuowane w centralnej części wystawy między wielkogabarytowymi maszynami, gdzie odwiedzający będą mogli wysłuchać wspomnień pracowników dawnej fabryki. Ponadto na znajdujących się przed siedziskiem dwóch ponad 4-metrowych wieszakach, które służyły niegdyś do wieszania wałów osnowowych, zostaną umieszczone archiwalne fotografie. Będą one przedstawiały maszyny i hale oddziału przygotowawczego tkalni z lat 1910-1913, a także pracowników oddziału przygotowawczego z ostatnich lat funkcjonowania prywatnej spółki (z 2008 roku), która prowadziła produkcję w halach budynku będącego obecnie siedzibą Muzeum Lniarstwa.

Jednym z najistotniejszych działań przygotowywanej ekspozycji jest uruchomienie w celach pokazowych jednego z urządzeń, tj. mieszalnika do przygotowywania klejonki, służącej w procesie przygotowawczym do klejenia osnów. Odwiedzający wystawę będą mogli samodzielnie uruchomić mieszadło, postępując zgodnie z umieszczoną przy urządzeniu instrukcją.

Wystawa to nie tylko maszyny i ich wyjątkowe wyeksponowanie, lecz również strefa informacyjna. Oprócz plansz opisujących historię oddziału przygotowawczego, schematy i procesy produkcji zachodzące na poszczególnych maszynach, tj. snowadle taśmowym, przewijarce bębnowej i klejarce osnów, to także strefa ciekawostek. Wykonanie przez turystów odpowiednich czynności, poprzez poruszenie konkretnych elementów mechanizmu, pozwoli na odsłonięcie interesujących informacji związanych z merytoryczną stroną ekspozycji.

Wystawa została dofinansowana w wysokości 85 500 zł w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Lniarstwa już trzeci rok z rzędu otrzymało wsparcie finansowe w ramach tego programu.